TRENDY|taniec|moda|muzyka| - wyd. 28, 09.2011.

Wydawca:
Media Consulting Agency.

Trendy|taniec|moda|muzyka|
Wydanie nr 28, wrzesień 2011.

Oficjalnie ogłaszamy otwarcie kolejnego sezonu tanecznego! W naszym grafiku pojawiają się kolejne zapisy! Tym razem proponujemy …” Takie i podobne anonsy gigabajtami przetaczają się przez internetowe taneczne morze, zalewają nas tony ulotek, insertów, plakatów. Koniec wakacji to dla wielu „przedsiębiorców tanecznych” początek mniej lub bardziej spektakularnie prowadzonych polowań na adeptów tańców wszelakich. Ostra walka o klienta ma też swój aspekt finansowy – nauka tańca, wbrew ogólnym trendom, jest coraz tańsza. W zasadzie przeglądając niektóre oferty można dojść do wniosku, że w ogóle nic nie kosztuje.

Koniec wakacji to także tradycyjnie wysyp nowych szkół tańca i nowych projektów edukacyjnych. Niestety niewiele z nich przeżywa choćby kwartał, likwidując bądź zawieszając swą działalność często zaraz po zakończeniu akcji rekrutacyjnej. To powtarzający się rokrocznie rytuał. Spytacie, skąd taki run na taniec i prowadzenie tanecznej edukacji, także teraz, gdy nauka tańca obłożona została najwyższą stawką podatku VAT? Czy to dlatego, że taniec jest wciąż modny, że jest trendy, że to ciekawa alternatywa dla sportu, czy też poszukując bardziej filozoficznego uzasadnienia dlatego, że „Dance is the mother of all language”. A może dlatego, że parafrazując tytuł znanej piosenki, „uczyć każdy może…”

Wystarczy uważnie przyjrzeć się kadrom instruktorskim różnych szkół i szkółek, by zobaczyć jak potężną kuźnią pedagogów tańca stały się popularne programy telewizyjne. Dziś „artistic cv” szanującego się instruktora zaczyna się i kończy informacją o udziale (!) w jakimś telewizyjnym show z tańcem w (pod)tytule. Nie liczą się specjalistyczne szkolenia i warsztaty (bo któż z nowicjuszy zna tych choreografów) i nawet nie zagraniczne czy krajowe uczelnie, ale właśnie udział w programie telewizyjnym. To wystarczająca wizytówka i rekomendacja, zdolna przyciągnąć do szkoły nowych uczniów. No bo skoro będzie cię „uczył” ktoś, kto brał udział w eliminacjach do np. YCD, (brał udział w programie!) to znaczy, że wiele potrafi, i że ty także dzięki treningom pod okiem fachowca też osiągniesz sukces i na jakieś eliminacje będziesz gotowy…

Takie magiczne myślenie „przedsiębiorców tanecznych” powiedzmy szczerze – kupowane też przez wielu szukających możliwości nauki tańca – wyrządza podwójną krzywdę: adeptom tańca narażonym na zupełnie nieprofesjonalne treningi prowadzone przez niedoświadczonych czy wręcz nieprzygotowanych „instruktorów” oraz tymże „instruktorom” – zamykając im drogę rozwoju i utwierdzając w przeświadczeniu, że osiągnęli wiele. A nieprzebrane morze tychże „instruktorów” biorących udział w jakimś telewizyjnym show, powoduje także dla nich spory dyskomfort finansowy, w efekcie dający szansę na ciekawą rynkową ofertę „lekcji za grosze” (autentyczna oferta szkoły tańca).

Broń nas Boże przed „lekcjami za grosze”, przed instruktorami z eliminacji do telewizyjnych show i przedsiębiorcami tanecznymi.

Yatzky

 

TRENDY|taniec|moda|muzyka|- nr 28 (wrzesień 2011)
Str. 76 + okładka, nakład 5.500 egz. Okładka – Justyna Lichacy, fot. Magdalena Łojewska

◊ Who is who w polskim tańcu nowoczesnym – Justyna Lichacy, Hip hop to nie disco i nie balet…, aut. Aleksandra Jatczak
◊ Taniec w rozmiarze XL – Summer Dance Intensive by FNF, aut. Maciej Cielecki
◊ Taneczna inwazja z Los Angeles, aut. Antoni Sikora
◊ Wielka Biba Salsowa, aut. Halina Glińska
◊ Taneczna różnorodność – Europejski Festiwal Tańca Współczesnego, aut. Aleksandra Jatczak
◊ Outbreak Europe 2011 – Europejski finał w Bańskiej Bystrzycy, aut. Bartłomiej Urbanowicz
◊ I tak wszyscy skończymy na bruku!, (relacja z BRUK Festiwalu –  Europejskich Dni Sztuki i Kultury Ulicznej 2011), aut. Elwira Szulc
◊ Antek Obieżyśwait – Tony „Czar” w cyklu „Przegląd choreografów kalifornijskich”, vol. 4, aut. Maciej Cielecki
◊ Festiwal festiwalowi nierówny – VII Festiwal Teatrów Tańca, aut. Aleksandra Jatczak
◊ Maja Plisiecka – Callas baletu, aut. Angelina Felchner
◊ Taniec, pasja, ludzie, Salsa Libre, aut. Sylwia Orczykowska
◊ Rock and roll akrobatyczny, aut. Dorota Lipka-Nowak
◊ Tego właśnie mi żal, (o tym co łączy książkę „Wizjonerzy ciała” wystawę „Choreografia ciał” i polską prezydencję w UE), aut. Aleksandra Jatczak
◊ Hip Hop Kemp 2011 – jubileuszowa edycja kultowego festiwalu, aut. Michał Downarowicz
◊ Global Gathering – Gdańskie Globalne Zgromadzenie miłośników muzyki elektronicznej, aut. Elwira Szulc
◊ Przychodzi tancerz do lekarza…, aut. Tomasz Chmielewski
◊ Gruzina taniec szczęśliwy, aut. Justyna Rybak
◊ Tańcząca historia filmu – Ostatnie tango w Pradze, czyli filmowa korespondencja z czeskiej republiki, aut. Andrzej Kawecki
◊ ZWIERZenia: Justyna Banasiak – kot, aut. Aleksandra Jatczak, Red.
◊ Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego – Ciało/Umysł, Red.

Redaktor Naczelny: Jacek Jędras
Sekretarz redakcji: Krzysztof Data
Zespół redakcyjny: Maciej Cielecki, Piotr Czyżewski, Michał Downarowicz, Halina Glińska, Kamil Jaczyński, Aleksandra Jatczak, Andrzej Kawecki, Monika Kordowicz, Krzysztof Mazur, Justyna Rybak, Antoni Sikora, Robert Śliżewski, Bartek Urbanowicz, Monika Żukowska.
Współpraca: Bożena Borys, Tomasz Chmielewski, Filip Czeszyk, Marta Durdeń, Angelina Felchner, Karolina Krawczyk, Monika Maćków, Sylwia Orczykowska, Aleksander Paliński, Katarzyna Paradecka, Anna Polatowska, Raw Bgirls, Yoostyna Sardey, Elwira Szulc, Natalia Maria Wojciechowska.
Foto: Jerzy Bury, Maciej Giedrojć-Juraha, Szymon Kowalewski, Michał Kowieski, Thysiek, Jakub Wittchen.
Redaktorzy graficzni: Andrzej Krzyśków, Paweł Niziołek
Korekta: Krystyna Kubańska
Reklama: Sandra Czerwińska
Wydawca: Media Consulting Agency
Dyrektor wydawnictwa: Irina Chicherina

© 2024 Media Consulting Agency - Theme by Themefyre